Czołem!

Przed chwilą dołączyłem do platformy i się w niej rozglądam. Widzę ambicje, aby ta społeczność czerpała z naszych dawnych tradycji.
Bardzo mi się podbają reakcje, które można dodawać pod treściami udostępnianymi przez innych, takie jak "Sława!" i "Chwała!".
Stąd chciałbym poddać pod dyskusję użycie słowa "lubić/polubić" w sposób znany z Facebooka, czyli jako kalka z angielskiego "like". Jest to użycie niezbyt właściwe. W j. angielskim "I like it" może znaczyć tyle, co "podoba mi się". W polszczyźnie "lubi" się coś raczej permanentnie, a polubić coś można dopiero po jakimś procesie poznawania. Przecież na ulicy, widząc ładny samochód, nie powiemy "lubię go", a raczej "podoba mi się", "ładny jest" czy "robi na mnie wrażenie". Dlatego może można by było pomyśleć nad ustawieniem reakcji bardziej odpowiadającej normom językowym i naturalnej dla polszczyzny?
Mam na myśli kilka takich, ale nie chcę ich od razu pisać, bo nie chodzi mi dyskusję nad konkretnym słowem, raczej o zasadę.Co myślicie?

Skałosz Bożymir

Też mię zawsze to „lubienie” raziło, już wolę mówić „lajkować”. Dla porównania, w rosyjskiej wersji facebooka jest normalnie нравится, w hiszpańskiej me gusta (konstrukcje podobne składniowo do podoba mi się)...

Nawiasem mówiąc, mam jedno zastrzeżenie do tutejszego angielskiego: powinno być reacted to this.